19 listopada w kościele pw. św. Mikołaja w Brzegu odprawiona została uroczysta msza św. z okazji 99. rocznicy obrony Lwowa. Udział wzięli w niej przedstawiciele władz samorządowych – Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk i Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak – delegacje organizacji społecznych i kombatanckich oraz młodzież szkolna i licznie zebrani mieszkańcy powiatu.

Obrona Lwowa w 1918 była jednym z frontów wojny polsko-ukraińskiej (1918–1919). Walki o miasto rozpoczęły się od opanowania 1 listopada przez żołnierzy austro-węgierskich pochodzenia ukraińskiego większości gmachów publicznych we Lwowie oraz proklamacji utworzenia Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Przeciw temu wystąpiły polskie organizacje konspiracyjne, polscy mieszkańcy Lwowa, w tym młodzież, nazwana później Orlętami Lwowskimi (w późniejszym okresie wsparcia udzieliło im powstające Wojsko Polskie). Pierwszy etap konfliktu 1918–1919 roku zakończył się w nocy z 22 na 23 listopada 1918 roku, gdy oddziały Armii Halickiej wycofały się ze Lwowa, rozpoczynając równocześnie jego oblężenie. Wobec ofensywy Wojska Polskiego wojska ukraińskie zakończyły oblężenie Lwowa i wycofały się 22 maja 1919.