Budynki Starostwa Powiatowego w Brzegu (zarówno główny gmach przy ulicy Robotniczej 20 jak i obiekt przy Wyszyńskiego 23) w pełni przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W głównej siedzibie brzeskiego starostwa osoby niepełnosprawne nie napotkają żadnych przeszkód w poruszaniu się. Obiekt posiada przestronne korytarze i windę, którą osoby na wózkach lub posiadające problemy motoryczne mogą bez żadnych przeszkód dostać się na każde z pięter. Z dotarciem na odpowiednią kondygnację nie mają problemu również osoby niewidome, bowiem przyciski windy oznaczone zostały symbolami w alfabecie Braille’a. W budynku nie ma ani jednego progu, a na każdym piętrze znajduje się toaleta  przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto, na parkingu starostwa, wydzielone zostały dla nich dodatkowe miejsca parkingowe.

Budynek byłego internatu przy ulicy Wyszyńskiego również spełnia wszelkie kryteria pozwalające nazwać go obiektem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Po ukończonej niedawno termomodernizacji obiekt wyposażony został w windę zewnętrzną (znajduje się ona na ścianie bocznej, przy ZUSie) generującą komunikaty głosowe i posiadającą oznaczenia w alfabecie Baille’a. Na obszernym parkingu, na tyłach budynku, wydzielonych zostało miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Ważną informacją dla osób głucho-niemych jest fakt, że w sekretariacie starostwa (Robotnicza 20, pok. 202) mogą one uzyskać pomoc w załatwieniu swoich spraw u inspektor Katarzyny Soroczyńskiej, która ukończyła Kurs Elementarny z Systemu Językowo – Migowego organizowany przez Polski Związek Głuchych w Opolu oraz Centrum Edukacyjne Języka Migowego. „Osoby posługujące się językiem migowym mogą tu uzyskać podstawowe informacje i pomoc w rozeznaniu sprawy – mówi Katarzyna Soroczyńska. W przypadku bardziej skomplikowanych sytuacji osoby głucho-nieme powinny przedstawić swój problem pisemnie i przesłać do nas wiadomość drogą mailową (starostwo@brzeg-powiat.pl), wówczas będziemy mogli zorganizować spotkanie, podczas którego obecny będzie tłumacz przysłany przez Opolski Związek Głuchych”.

„Dla wielu osób niepełnosprawnych załatwienie czegoś w urzędzie wiąże się z pokonaniem ogromnej ilości barier – mówi Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Wiem, że w wielu polskich miastach, nawet tych znacznie większych niż Brzeg, to wciąż ogromny problem. Nam udało się go przełamać. Budynki Starostwa Powiatowego w Brzegu są przyjazne osobom niepełnosprawnym. Nie osiadamy jednak na laurach i cały czas pracujemy nad tym, aby każdy mieszkaniec powiatu brzeskiego mógł bez najmniejszych problemów załatwić swoje sprawy w naszym urzędzie”.

Krystian Ławreniuk