W niedzielę 15 sierpnia br. odbyła się uroczysta msza święta w kościele p.w. św. Mikołaja w Brzegu celebrowana przez ks. Kapelana Grzegorza Krupskiego w asyście Kapelana kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Brzegu ks. Sławomira Fonfary, która rozpoczęła święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody upamiętniają jednocześnie 90. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem na Wisłą” stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej. W tym dniu „kościół” obchodzi również najważniejsze maryjne święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a także od wieków kultywuje święto Matki Boskiej Zielnej.

Mieszkańcy powiatu, służby mundurowe reprezentowane przez płk. Jana Pajestkę – zastępcę dowódcy 1. Brzeskiej Brygady Saperów, reprezentanci organizacji społecznych i kombatanckich: m.in.: Jan Majewski, Tadeusz Czajkowski, Adam Kownacki, Janina Góral, Alicja Zbyryt oraz władze samorządowe na czele ze Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim, Burmistrzem Brzegu Wojciechem Huczyńskim i jego zastępcą Stanisławem Kowalczykiem, wysłuchali przemówienia okolicznościowego wygłoszonego po mszy na Placu Polonii Amerykańskiej przez Dowódcę 1. Brzeskiej Brygady Saperów płk. Jana Pajestkę. Przemówienie to nawiązywało do historycznej daty Bitwy Warszawskiej, ukazało najważniejsze etapy w historii „oręża polskiego”, ale przede wszystkim prezentowało rolę brzeskiej brygady i jej związek ze społeczeństwem powiatu brzeskiego. Płk Pajestka przypomniał zgromadzonym, że „wojsko” aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym miasta, ale co ważniejsze jest gwarantem bezpieczeństwa nie tylko naszego powiatu, ale całej Polski. Żołnierze 1. BBS biorą udział w misjach zagranicznych, pomagają ofiarom klęsk żywiołowych, a pomoc ta wobec nieustannych kataklizmów atmosferycznych jest bardzo potrzebna. Do mieszkańców Brzegu przemawiał również w swoim oraz w imieniu starosty, burmistrz Wojciech Huczyński, który z okazji Dnia Wojska Polskiego złożył żołnierzom najserdeczniejsze życzenia.

Na zakończenie oddano hołd w formie Apelu Pamięci wszystkim wojennym bohaterom. Mieszkańcy Brzegu mogli też obejrzeć na Placu Polonii Amerykańskiej funkcjonującą nadal wystawę plenerową poświęconą Powstaniu Warszawskiemu.

Rzecznik Prasowy Starosty