26 listopada br. sesję inauguracyjną IV kadencji Rady Powiatu Brzeskiego rozpoczęło uroczyste ślubowanie 21 radnych w Sali Zielonej Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Radni ślubowali rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, strzec interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, a także przestrzegać Konstytucji i praw Rzeczypospolitej Polskiej.Sesję zwołał i rozpoczął Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego III kadencji Henryk Mazurkiewicz. W tajnym głosowaniu Henryk Mazurkiewicz został Przewodniczącym Rady Powiatu Brzeskiego IV kadencji uzyskując 14 głosów za i 6 przeciw. Jest on jedynym przewodniczącym w Polsce, któremu cztery razy z rzędu przypadł ten zaszczytny obowiązek. A potem wszystko poszło „jak z płatka”.

Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mazurkiewicz zaproponował na Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego. Maciej Stefański w prezentacji podkreślił swoje doświadczenie samorządowe, wykształcenie humanistyczne, rzetelność i sumienność. Po prezentacji odbyło się głosowanie, w wyniku którego Maciej Stefański otrzymał 14 głosów za i 6 przeciw, tym samym został Starostą Powiatu Brzeskiego IV kadencji. Maciej Stefański jest do tej pory jedynym starostą powiatu brzeskiego, któremu udało się powtórzyć kadencję.

Zastępcami Przewodniczącego Rady Powiatu zostali: Bogdan Będkowski i Klemens Jakubowski, Wicestarostą Powiatu Brzeskiego został Ryszard Jończyk (20 głosów za), a na członków Zarządu Powiatu Brzeskiego wybrano: Janusza Gila (13 głosów za), Jerzego Wrębiaka (15 głosów za) oraz Andrzeja Kostrzewę (16 głosów za).
Zgodnie z tradycją Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mazurkiewicz otrzymali z rąk Brygidy Jakubowicz w imieniu wszystkich pracowników bukiety czerwonych róż:
I Sesja Rady Powiatu była rzeczowa, przebiegała sprawnie i bez zakłóceń.
Kontynuacja władzy wiąże się z kontynuacją dotychczasowej polityki starostwa w wielu dziedzinach, ciągłością inwestycji, dalszym pozyskiwaniu środków unijnych, otaczaniem szczególną opieką kombatantów i organizacji społecznych, kontynuacją współpracy partnerskiej z Niemcami i Ukrainą. Jest też gwarantem stabilizacji wewnętrznej samego urzędu. I to stanowi dobrą prognozę na przyszłość.
Rzecznik Prasowy Starosty