Już od kilkunastu lat powiat brzeski uczestniczy w Europejskich Targach Chłopskich organizowanych przez partnerski powiat w Kusel w Niemczech, z którym od 2000 roku ma podpisaną umowę o współpracy. Również i w tym roku w  dniach 16 – 17 września w przepięknej miejscowości Hefersweiler odbyła się już 26 edycja tych targów.

Polską delegację reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk oraz Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Beata Zatoń-Kowalczyk, którzy wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego w Brzegu oferowali zwiedzającym targi materiały promujące powiat brzeski oraz częstowali gości przepysznymi słodkościami. Polskie stoiska jak każdego roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Goście targów mogli spróbować m.in. tradycyjnej kuchni polskiej – bigosu, pierogów oraz placków ziemniaczanych przygotowanych przez gospodynie z Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowic na czele z prezes Anną Muszczyńską,

Na kolejnych polskich stoiskach zwiedzający mogli nabyć wyroby wiklinowe, ceramikę, a koneserzy rękodzieła mogli podziwiać drewniane rzeźby oraz przepiękne kolorowe witraże. Już po raz trzeci w targach udział wziął Przemysław Lebzuch, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, oddelegowany do Biura Województwa Opolskiego w Moguncji, prezentując walory województwa opolskiego oraz udzielając cennych informacji na temat naszego regionu i zachęcając uczestników targów do jego odwiedzenia.

W imprezie, oprócz najliczniejszej grupy z Polski udział biorą również inne państwa prezentując to, co u nich najlepsze – Węgrzy zachwycają „Czardaszem” i ostrym gulaszem, Finowie smacznym łososiem, Francuzi doskonałymi winami, a Włosi wspaniałą kuchnią.

Z roku na rok targi cieszą się coraz większą popularnością, czego dowodem są tłumy zwiedzających. „Nasze targi to jedna z największych imprez tego typu w Nadrenii-Palatynacie, to nie tylko sukces promocyjny, to sukces nas wszystkich, mieszkańców Europy w dążeniu do jedności i nam się to dzisiaj udało” – stwierdził w swoim przemówieniu gospodarz targów –  Starosta Powiatu Kusel dr Winfried Hirschberger. Niestety dr Hirschberger gospodarzem targów był po raz ostatni. Po 32 latach sprawowania funkcji starosty z dniem 15 października przechodzi na emeryturę. Z tej okazji w imieniu Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego podziękowania za wieloletnią współpracę na ręce starosty dr Winfrieda Hirschbergera złożył Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk.

Małgorzata Stanowska