Mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu 28 lutego br. rozpoczęły się uroczystości upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych”. We mszy św. koncelebrowanej przez ks. Proboszcza Bolesława Robaczka oraz ks. Kapelana mjr. Sławomira Gadowskiego uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych: Sekretarz Powiatu Brzeskiego Genowefa Prorok reprezentująca Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego, Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. We mszy uczestniczyli również przedstawiciele organizacji społecznych i kombatanckich, służby mundurowe, Jednostka Strzelecka 3060 z Brzegu oraz młodzież brzeskich szkół. Po mszy delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Tablicą Niepodległości. Rys historyczny przedstawił zebranym nauczyciel historii z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu Janusz Jakubów,  a okolicznościowe przemówienie  wygłosił przewodniczący Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Brzegu – Wiktor Krzewicki.  Przedstawił zebranym jednego z ostatnich żyjących Żołnierzy Niezłomnych – Prezesa ŚZŻ AK (Koło w Brzegu) – Romana Domańskiego, którego nagrodzono gromkimi brawami. W swoim wystąpieniu wspomniał również o Zygmuncie Cmak,  jednym z ostatnich Żołnierzy WiNu, mieszkańca Brzegu, który niestety nie mógł uczestniczyć w obchodach ze względu na stan zdrowia. W PRL-u określano ich mianem zdrajców tworzących reakcyjne podziemie. Dopiero w 1993 r. w czasie wystawy na Uniwersytecie Warszawskim użyto określenia „Żołnierze Wyklęci”. W niewyjaśnionych okolicznościach ginęli jeszcze długo po wojnie zarówno na terenie Polski jak i ZSRR. Oddawali życie za to co najważniejsze – za swoją Ojczyznę, za jej wolność i niepodległość. Upłynęło wiele czasu, nim 3 lutego 2011r. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kolejnym punktem obchodów będzie prezentacja filmów poświęconych Żołnierzom Niezłomnym pn. „Wyklęci – Niezłomni” w Klubie Historycznym im. Generała Grota Roweckiego w Galerii w Ratuszu, która odbędzie się 1 marca br.  Również z tej okazji II Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Brzegu w dniu 17 marca br. o godz. 9.30 planuje zorganizować konkurs patriotyczny „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności” skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu brzeskiego. Konkurs odbywa się pod patronatem Starosty Powiatu Brzeskiego. Natomiast  18 marca br. o godz. 16.30 w ramach Wieczorów Piastowskich w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. J. Elsnera w Brzegu odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Lazarowiczem, synem legendarnego Adama Lazarowicza „Klamry”, jednego z komendantów WiN-u, Żołnierzem Niezłomnym oraz koncert upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

Małgorzata Stanowska