Rozmowa z Miłoszem Gładochem, organizatorem International Goalkeeper Coaching Workshop, koordynatorem szkolenia bramkarzy w klubie FC Wrocław Academy

Od 6 do 8 czerwca w Brzegu odbywać się będą międzynarodowe warsztaty dla trenerów bramkarzy. Proszę przybliżyć nam ideę tej imprezy.

Jest to impreza skierowana dla trenerów piłki nożnej pracujących na co dzień z bramkarzami. Jej uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wykładach, które będą się odbywać w sali konferencyjnej hotelu Best Western Plus oraz w sesjach treningowych prowadzonych na stadionie miejskim na bramkarzach klubu FC Wrocław Academy i wyróżniającym się bramkarzu z powiatu brzeskiego – Miłoszu Jaskule ze Stali Brzeg.

Tegoroczna edycja warsztatów objęta została honorowym patronatem przez Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego i Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka. We współpracy z władzami powiatu i miasta przygotowaliśmy jeden dzień otwarty dla uczniów tutejszych szkół. Młodzież będzie mogła podczas niego obserwować treningi prowadzone przez najlepszych trenerów bramkarzy na świecie.

Jakie kluby reprezentują ci trenerzy oraz uczestnicy warsztatów?

W tym roku przyjeżdżają do nas naprawdę wielkie piłkarskie firmy. Wydaje mi się, że największą sławą jest przedstawiciel FC Barcelony. Przez trzy dni będzie on opowiadał o tym, jak pracuje się w tym legendarnym klubie. Poprowadzi też treningi, podczas których pokaże najnowsze trendy we współczesnym futbolu. Oprócz niego warsztaty poprowadzą reprezentanci takich drużyn jak: Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen, Red Bull Leipzig, Sampdoria Genua, FC Porto, czy Chicago Fire. Cieszy mnie fakt, że uczestnicy warsztatów to również reprezentanci znanych marek. Przyjadą do nas trenerzy takich klubów jak: Benfica Lizbona, Union Berlin, Borussia Mönchengladbach, Slovan Bratysława, Sturm Graz, a także polskich drużyn: Lecha Poznań, Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok i Wisły Kraków.

Warsztaty odbywają się w Brzegu już po raz drugi. To znaczy, że miejsce spodobało się uczestnikom imprezy?

Tak, zdecydowanie. Świetny hotel i wspaniałe boisko, do tego bardzo ciekawe miasto. W zeszłym roku na warsztaty przyjechały reprezentacje dwunastu państw, m.in. Hiszpanii, Anglii, Niemiec, a nawet Azerbejdżanu, którego przedstawiciel leciał do nas aż dwanaście godzin. Organizatorzy, prelegenci i uczestnicy zeszłorocznych warsztatów byli bardzo zadowoleni z tego, co zaoferował im Brzeg. Dlatego właśnie w tym roku kolejny raz postanowiliśmy zorganizować naszą imprezę właśnie tutaj.

A skąd w ogóle dowiedział się Pan o Brzegu?

Znam poprzedniego dyrektora hotelu Best Western Plus. On, podobnie jaki i ja, jest wielkim fanem piłki. Powiedziałem mu, że szukam odpowiedniego miejsca do przygotowania warsztatów, a on wskazał na Brzeg. Przyjechałem tu, zobaczyłem miasto, stadion i wiedziałem już, że to tutaj będziemy je organizować. W tym roku jesteśmy drugi raz w Brzegu i mam nadzieję, że tak już zostanie. Nasza impreza wymaga miejsca, które gwarantuje profesjonalną infrastrukturę i świetną atmosferę, a tutaj to znaleźliśmy.

Bardzo dziękuję za rozmowę.