14.02.1942 roku na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego przekształcono Związek Walki Zbrojnej w doskonale funkcjonującą  podziemną armię- Armię  Krajową.

O dacie tej warto pamiętać, gdyż AK była  jak na tamte czasy świetnie zorganizowana, liczyła nieomal 5o tys. żołnierzy, a jej zasługi w walce z hitlerowskim najeźdźcą   do dziś  stanowią przykład niezwykłego męstwa i poświecenia dowództwa i żołnierzy. Nazwiska komendantów AK, generałów :  Michała Tokarzewskiego, Kazimierza Sosnkowskiego ,Stefana Roweckiego i Tadeusza Komorowskiegio są  synonimem odwagi, honoru i wierności.

17.02. br. mieszkańcy powiatu brzeskiego wraz z przedstawicielami władz samorządowych: Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim, Wiceburmistrzem Brzegu Stanisławem Kowalczykiem, Członkiem Zarządu Powiatu Brzeskiego Jerzym Wrębiakiem i Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Bożeną Szczęsną, oraz z Pocztami Sztandarowymi i członkami organizacji społecznych, kombatanckich i młodzieżą szkolną spotkali się na uroczystej mszy św. w kościele  pw. św. Mikołaja  aby przez modlitwę oddać hołd zmarłym żołnierzom AK, a także modlić się za żyjących weteranów Armii Krajowej.
Mszę świętą celebrował  ks. Sebastian  Ligorowski.
Po mszy , w imieniu Światowego Związku Żołnierzy AK  kwiaty pod tablicą pamiątkową złożyli członkowie związku na czele z  prezesem Romanem Domańskim oraz przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i młodzież gimnazjów oraz  szkół ponadgimnazjalnych. Krótką historię powstania AK przybliżył zebranym  Witold Krzewicki.

Pełnomocnik starosty ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Brygida Jakubowicz