18 lutego uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu, a dzień później uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie, mieli okazję skorzystać z mobilnego symulatora jazdy samochodem ciężarowym i autobusem w warunkach specjalnych. Narzędzie służy do szkolenia zawodowych kierowców oraz do szkoleń z bezpieczeństwa ruchu drogowego i eco-driving.

W akcji udział wzięli uczniowie z klas technikum pojazdów samochodowych i Zasadniczej Szkoły Zawodowej o kierunku mechanik pojazdów samochodowych z brzeskiego Zespołu Szkół Budowlanych oraz uczniowie z kierunków mechanik pojazdów samochodowych, technik pojazdów samochodowych i technik informatyk z grodkowskiego Zespołu Szkół Rolniczych.

Młodzież wysłuchała wykładu instruktora Centrum Edukacji Zawodowej Cargo, obejrzała prezentację dotyczącą typów szkoleń prowadzonych przez tą firmę, a następnie wzięła udział w zajęciach przeprowadzonych na symulatorze. Uczestnicy mieli dzięki nim możliwość sprawdzenia swoich umiejętności kierowania samochodem ciężarowym z przyczepą, jazdy w terenie zabudowanym, górskim oraz w trudnych warunkach atmosferycznych.

Inicjatywa realizowana jest przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, w ramach projektu „Sieć współpracy na rzecz nowoczesnej szkoły zawodowej”. „Docieramy do szkół, w których działają kierunki związane z motoryzacją, takie jak technik pojazdów samochodowych – mówi Tadeusz Gabis z RCRE. Symulator, z którego korzystamy jest urządzeniem o bardzo wysokim stopniu zaawansowania technicznego. Na mobilnym kontenerze zamontowane jest stanowisko dla kierowcy. Uczniowie siadają za kółko i mają przy sobie wszystko to, co w prawdziwym samochodzie. Muszą zapiąć pasy, uruchomić silnik i przejechać określony odcinek. W komputerze ustawiony jest odpowiedni program jazdy, która może odbywać się we mgle, albo podczas dużego oblodzenia jezdni. Te symulacje mają zachęcić młodych ludzi do tego, aby swoją karierę związali z zawodem kierowcy lub zawodami pokrewnymi”.

Symulator dotarł na teren powiatu brzeskiego dzięki Regionalnemu Centrum Edukacji w Opolu oraz Centrum Edukacji Zawodowej CARGO, które od ponad 20 lat działa na rzecz branży transportowej i motoryzacyjnej m.in. szkoląc na symulatorach zawodowych kierowców samochodów ciężarowych i autobusów.