Dzięki współpracy samorządu Powiatu Brzeskiego z gminami udało się doprowadzić do powstania mieszkania chronionego dla ofiar przemocy w rodzinie. Składa się ono z dwóch pokoi, aneksu kuchennego oraz łazienki. Wyposażone jest ponadto w łóżeczko dziecięce. Mieszkanie przeznaczone jest dla pięciu osób, ale w razie potrzeby może w nim ich przebywać nawet osiem. Pobyt w mieszkaniu chronionym jest czasowy i nie może trwać dłużej niż trzy miesiące. Całkowita wartość realizacji zadania (remont pomieszczeń i ich wyposażenie) to 50 000 złotych.

W piątek (2 grudnia) oficjalnego otwarcia mieszkania chronionego dokonali starosta brzeski oraz burmistrzowie i wójtowie gmin. Obecni byli na nim również przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz policji.

Mieszkanie służyć będzie osobom lub rodzinom wymagającym natychmiastowego zapewnienia bezpieczeństwa w wyniku działań sprawców przemocy w rodzinie. Szczególnie istotne jest zapewnienie im miejsca schronienia w godzinach nocnych. Ofiarom przemocy zapewniona zostanie ponadto pomoc socjalna, psychologiczna i prawna.

„Po raz kolejny okazało się, że działając wspólnie, można zdziałać więcej – mówi Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Dziękuję burmistrzom i wójtom za wsparcie tego przedsięwzięcia. To bardzo ważne, abyśmy posiadali miejsce, w którym mogą znaleźć bezpieczne schronienie osoby poszkodowane w wyniku przemocy w rodzinie. Istotne jest również to, że dostaną one niezbędną pomoc od specjalistów zajmujących się tym problemem. Warto podkreślić, że mieszkanie znajduje się w miejscu bardzo dobrze zabezpieczonym przed dostępem i dzięki temu osoby poszkodowane nie będą musiały obawiać się kolejnych ataków ze strony sprawców przemocy”.

K.Ł.