18 czerwca 2012 r. w brzeskim Ratuszu odbyło się spotkanie kombatantów zrzeszonych w Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, na które zaproszono m.in. Burmistrza Miasta Brzegu Wojciecha Huczyńskiego, Pełnomocnika Starosty ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych reprezentującego Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego oraz prezesa Opolskiego Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych płk. Stefana Szelkę.

Wyżej wymienieni oraz prezes związku kpt. pilot Adam Kownacki wyróżnili kombatantów oraz osoby, które pracują na rzecz związku. Krzyżem Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych odznaczono Mariusza Grochowskiego i Krystynę Litkowiec. Kombatancki Krzyż Pamiątkowy „Zwycięzcom 1945” otrzymali: kpt. Irena Kazimiera Małczuk, Władysław Brodziak, Józefa Litowiec. Natomiast Medal Pamiątkowy 65-lecia Zwycięstwa nad Faszyzmem dekretem prezydenta Federacji Rosyjskiej przyznano Bolesławowi Pekoszowi oraz pośmiertnie Bolesławowi Regule i Henrykowi Łozińskiemu. Kpt. pilot Adam Kownacki prosił zebranych o uczczenie minutą ciszy zmarłych w ciągu ostatniego półrocza. Opowiedział również o strukturze organizacyjnej związku, który ma jeszcze 203 członków, w tym 76 jest kombatantami, a pozostali to członkowie nadzwyczajni, w tym wdowy po kombatantach. Prezes opisał też olbrzymie trudności finansowe brzeskich kombatantów, dotyczących utrzymania obecnego lokalu. Podkreślił, że wszystkich darzy dużym szacunkiem i ma nadzieję, że taki sam szacunek należy się kombatantom – ludziom starym i chorym.

Prezes Związku Wojewódzkiego ZKRPiBWP płk Stanisław Szelka korzystając z obecności kombatantów zaprezentował zmiany w planowanej ustawie kombatanckiej. Są one dużo bardziej korzystne dla kombatantów m.in. wzrosną środki na dodatki kombatanckie, zniżki na bilety komunikacji dla kombatantów mają wynosić – 50%, Zakłady Opieki Leczniczej (Publiczne i Niepubliczne) nie będą mogły odmówić leczenia kombatantom, nawet w sytuacji braku zakontraktowanych punktów z NFZ.

Środowisko kombatanckie nie w pełni akceptuje projekt tej ustawy, uważając, że proponowane zmiany dotyczące przede wszystkim zakwalifikowania w szeregi kombatantów kolejnych osób wprowadzają jeszcze więcej anomalii i nieporozumień pomiędzy poszczególnymi organizacjami zrzeszającymi osoby, które w przeszłości broniły naszej Ojczyzny.

Pełnomocnik Starosty ds. Kombatantów i osób Represjonowanych

Brygida Jakubowicz