Jest człowiekiem prostolinijnym i uczynnym. Pomimo wielu życiowych zawirowań, związanych z okresem okupacji oraz powojennej działalności, zawsze miał czas, aby pomagać innym (mimo wieloletniej opieki nad chorą żoną).

Mowa o Adamie Kownackim – wieloletnim prezesie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Podczas okupacji, ten zasłużony kombatant, walczył w zgrupowaniu polityczno-obronnym Armii Krajowej „Garnizon 100” i „27 wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej”. W tym czasie posługiwał się pseudonimem „Mały”. Walczył z Niemcami, ale również z bandami UPA, m.in. w okolicach miejscowości: Przebraże, Kiwerce i Sławatycze.

Pan Adam wspomina: „W Trościańcu, pod ogromnym ostrzałem, wyprowadziłem z pola walki Tadeusza Cybulskiego, który był bratem Henryka Cybulskiego (Henryk, ps. „Harry”, był dowódcą zgrupowania partyzanckiego Przebraża). Uratowałem mu życie. Dzięki szybkiej reakcji udało mi się wyprowadzić go z pola walki i przekazać lekarzom szpitala polowego”.

Adam Kownacki brał też udział w akcji uwalniania jeńców z obozu niemieckiego w Łucku. Na wszystkie te zdarzenia posiada dokumenty i zeznania świadków.

Po wojnie Pan Adam trafił do Brzegu, gdzie długie lata pracował jako geodeta. Pełniąc funkcję prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych integrował środowiska kombatanckie. Zawsze służył pomocą rodzinom kombatantów, propagował także wiedzę o naszej wojennej historii.

1 września 2013 roku zdecydował się zrezygnować z funkcji prezesa ze względu na stan zdrowia. W 1. Brzeskim Pułku Saperów uroczyście żegnali Pana Adama Kownackiego żołnierze, na czele z dowódcą 1.BPS płk. Janem Pajestką, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz Wiceburmistrz Brzegu Stanisław Kowalczyk. Wśród tych, którzy dziękowali mu za działalność na rzecz środowiska kombatanckiego byli również m.in. mjr dr Jan Majewski – prezes Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich, Janusz Wójcik – Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Jana Koronkiewicz – kierownik Klubu Wojskowego, mjr Błażej Lenard, Naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego Brygida Jakubowicz, Janina Góral – reprezentująca Związek Sybiraków, Alicja Heflich – reprezentująca Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich.

Pełnomocnik Starosty ds. Kombatantów

i Osób Represjonowanych