Wchodząc do brzeskiego szpitala łatwo odnaleźć miejsce, w którym znajduje się laboratorium. Zwykle stoi tam długa kolejka ludzi. Nie przesuwa się jednak ona ślamazarnie. Wszystkie sprawy załatwiane są szybko, a personel służy też radą we wszelkich kwestiach związanych z badaniami.

„Obsługujemy cały powiat brzeski – mówi kierownik Działu Diagnostyki Medycznej, Renata Bubel. Mamy wielu pacjentów z Brzeskiego Centrum Medycznego, ale też pacjentów ambulatoryjnych, którzy trafiają do nas ze skierowaniami, a także takich, którzy przychodzą zrobić sobie rozmaite badania prywatnie”.

W laboratorium BCM wykonywane jest całe spektrum badań m.in. morfologia krwi, badania określające poziom lipidów, glukozy i cholesterolu, INR (badanie czasu krzepnięcia krwi), a także badania hormonów tarczycy, hormonów płciowych, PSA i markerów onkologicznych oraz szereg badań specjalistycznych.

„Ich rozpiętość jest bardzo duża – mówi Renata Bubel. Świadczy o niej choćby cennik, który wywieszony jest przed laboratorium. Nasze ceny są  bardzo przystępne i myślę, że nie stanowią dla nikogo większego obciążenia finansowego. Ogromną zaletą naszego laboratorium jest to, że wszystkie badania wykonujemy u siebie, na miejscu. Nie są one – jak w wielu innych placówkach, w tym w przychodniach POZ na terenie Brzegu – wysyłane i transportowane. Dzięki temu są wiarygodne i bardzo szybko wydawane pacjentom. Możemy też pochwalić się tym, że pracujemy na najnowocześniejszym sprzęcie. Nie ma tutaj aparatury starszej niż trzy lata i śmiało można powiedzieć, że jest to światowy poziom”.

Badaniami oferowanymi przez BCM zainteresować się powinni nie tylko ci, którzy cierpią na rozmaite dolegliwości i otrzymali stosowne skierowania. Osoby zdrowe również powinny, przynajmniej raz do roku, wykonać komplet podstawowych badań (morfologię, poziom glukozy). Warto też zastanowić się nad badaniem poziomu cholesterolu, bo zmiana stylu życia społeczeństwa i kiepska dieta sprawiły, że problem z nim mają coraz młodsi ludzie. Osoby intensywnie pracujące mogą również poprosić o przeprowadzenie badania na mikroelementy (tzn. poziom sodu, potasu, wapnia, magnezu, fosforu).  

Laboratorium przyjmuje zarówno pacjentów ze skierowaniami, jak i prywatnie – od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 9.00.

Bardzo sprawnie działa też w BCM diagnostyka laboratoryjna z zakresu bakteriologii.  „Rocznie przyjmujemy prawie 8000 materiałów od pacjentów – mówi Dorota Kozłowska, zastępca kierownika Działu Diagnostyki Medycznej ds. Bakteriologii. Wykonujemy badania związane z czynnikami zakaźnymi i ściśle współpracujemy z klinicystami, czyli z lekarzami na poszczególnych oddziałach. Naszym zadaniem, w dużym uproszczeniu, jest: określenie, czy istnieje czynnik etiologiczny zakażenia, jaki jest czynnik wywołujący to zakażenie i określenie, jaki ewentualnie antybiotyk lub chemioterapeutyk będzie skuteczny w stosunku do wyhodowanego drobnoustroju.

Mikrobiologia to specyficzna dziedzina, bo opiera się na XIX-wiecznych metodach badań, ale z wykorzystaniem nowoczesnych elementów. Żadna aparatura nie zinterpretuje jednak do końca wyniku badania i nawet najlepsze laboratoria na świecie muszą część badań uzupełniać manualnie. Często liczy się pewna ręka i sprawne oko człowieka, dlatego tak ważna jest dobra obsada laboratorium”.

Wydrukuj stronę