Temat Honorowych Dawców Krwi, poprzez fakt, że krew ratuje zdrowie i życie ludzi i nie da się jej niczym zastąpić powinien być poruszany w mediach jak najczęściej. Tymczasem o Honorowych Krwiodawcach myślimy tylko w kontekście kolejnych rocznic Polskiego Czerwonego Krzyża, bądź w momencie kiedy krew jest konieczna do ratowania zdrowia osób nam bliskich. Ideę honorowego krwiodawstwa należy szerzyć aby przyciągać nowych krwiodawców, a tych którzy funkcjonują i pomagają innym, należy nagradzać choćby podziękowaniem i dobrym słowem. Stąd 25 lutego br. władze samorządowe: wicestarosta Ryszard Jończyk, Sekretarz Powiatu Krzysztof Konik, Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński i jego zastępca Stanisław Kowalczyk spotkali się z Klubem Honorowych Dawców Krwi Agromet Pilmet w Brzegu. W spotkaniu uczestniczyli ponadto Prezes PCK w Brzegu Walerian Twardzik, Kierownik ds. Produkcji Agromet Pilmet Łukasz Wilk oraz Przewodnicząca Związku Zawodowego „Metalowcy” Halina Marszałek – inicjator i pomysłodawca tego spotkania.

W grudniu 2010 r. Ryszard Borowski i Andrzej Milcarz z klubu HDK w Agromecie otrzymali medal od Burmistrza Brzegu, a Józef Oleksów otrzymał również w grudniu medal pamiątkowy od Starosty Macieja Stefańskiego. Rekordziści z Agrometu mogą poszczycić się osiągnięciami w postaci ponad 60 litrów oddanej krwi, czyli oddali dziesięć razy tyle krwi ile posiada każdy człowiek. Brzeg przoduje w ilości oddanej krwi nie tylko na Opolszczyźnie, nasze statystyki są jednym z najwyższych w kraju i w 2010 r. wykazały ponad 2000 litrów oddanej krwi. Wśród najlepszych klubów- jak powiedział Walerian Twardzik -jest Klub z Agrometu i z Beselu. Ryszard Jończyk wręczył w imieniu starosty Macieja Stefańskiego obecnym na spotkaniu Honorowym Krwiodawcom pamiątkowe publikacje „Zamki i Pałace Śląska Opolskiego” wraz z podziękowaniami za ich dotychczasową działalność. Podziękowania otrzymali: Ryszard Borowski, Henryk Dobrowski, Jarosław Dziedzic, Adam Ferens, Dariusz Gregorczuk, Daniel Kadłubowski, Tomasz Kozubowski, Stanisław Kownacki, Andrzej Milcarz, Józef Oleksów, Jacek Paluch, Jarosław Panasiński, Jan Rabenda, Piotr Smędra, Adam Wójcik, Stanisław Zagdański, Dariusz Zakaszewski. Spotkanie z Honorowymi Dawcami Krwi pozwoliło poruszyć wiele osobistych wątków. Okazało się, że krew oddawał już kilkukrotnie Sekretarz Powiatu Brzeskiego, a jego małżonka zarejestrowana jest w banku szpiku kostnego, również syn wicestarosty Ryszarda Jończyka po rodzinnej tragedii postanowił ratować życie innych ludzi i oddaje im to co jest najcenniejszym z leków -czyli swoją krew.
Goście Łukasza Wilka i Prezes Haliny Marszałek zwiedzili zakład, poznając profil jego produkcji, zatrudnienie oraz plany i perspektywy na przyszłość. Tego typu spotkanie z udziałem władz samorządowych odbyło się już po raz drugi w Agromet Pilmet i dało obustronne korzyści. Krwiodawcy czują, że są doceniani – przez co być może powiększą się ich szeregi, a goście mogli dowiedzieć się jakie pobudki nimi kierują przy podjęciu humanitarnej decyzji o pomocy innym ludziom oraz podziękować im za tak wyjątkową w dzisiejszych czasach życiową misję.

Rzecznik Prasowy Starosty

Brygida Jakubowicz