Zespół Capella Cracoviensis

W sobotni wieczór (30 września) w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu odbył się koncert finałowy 10. Festiwalu Piastów Śląskich „Europa Consociata 2017”. Przed brzeską publicznością zaprezentowała się Capella Cracoviensis pod kierownictwem prażanki Jany Semerádovej. Dzień wcześniej, w ramach festiwalu, przygotowane zostały spotkania muzyczne przeznaczone dla najmłodszych słuchaczy. W Gminnym Zespole Szkół w Skarbimierzu-Osiedle wystąpi zespół Nova Silesia, a w oddziale dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu zagrali oboista Jan Hutek i fagocista Tomasz Wesołowski.
Po zakończeniu 10. Festiwalu Piastów Śląskich przygotowano oficjalne pożegnanie odchodzącego na emeryturę Pawła Kozerskiego – dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, który z brzeskim zamkiem związany był przez ostatnie pół wieku.
Obecny na spotkaniu Wojewoda Opolski Adrian Czubak wręczył odchodzącemu dyrektorowi  Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal ten, przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymują najwybitniejsze osoby i instytucje wyróżniające się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Wieloletni dyrektor „Śląskiego Wawelu” otrzymał również podziękowania i upominki od władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz osób związanych na co dzień z kulturą i działalnością społeczną.
„Nie ma chyba w naszym powiecie osoby, która nie wiedziałaby kto od dziesięcioleci piastuje stanowisko dyrektora Muzeum Piastów Śląskich – podkreślał podczas sobotniej uroczystości Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Gdy pół wieku temu Paweł Kozerski przybył na Zamek Piastów Śląskich, ten obiekt był ruiną. To dzięki dzięki dyrektorowi udało się odbudować i odrestaurować perłę Opolszczyzny. To również dzięki jego staraniom wielokrotnie powiększyły się zasoby muzeum. To on również przyciągnął do Brzegu najwybitniejszych artystów i naukowców, organizując szereg koncertów, sesji naukowych i sympozjów. Za to i za wiele innych rzeczy składam najserdeczniejsze podziękowania”.
Pawła Kozerskiego na stanowisku dyrektora zastąpi Dariusz Byczkowski – wieloletni dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu, absolwent studiów doktoranckich na kierunku historia (UO), podyplomowych z wiedzy o kulturze (PAN), zarządzania (UO) oraz magisterskich na kierunku filologia polska (WSP Opole).

Wojewoda Opolski Adrian Czubak wręcza Pawłowi Kozerskiemu medal Gloria Artis

Starosta Maciej Stefański wręcza Pawłowi Kozerskiemu pamiątkowy upominek