W związku z informacjami przekazanymi przez media w sprawie bardzo dużego niedotlenienia wody w Nysie Kłodzkiej, Jeziorze Otmuchowskim i Jeziorze Nyskim informuję, iż:
Miasto Brzeg korzysta aktualnie z podziemnych ujęć wody, co za tym idzie sytuacja w powiecie nyskim nie ma żadnego wpływu na jakoś wody w Brzegu. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu dementuje przy tym pojawiającą się w mediach informację, iż Brzeg korzysta z ujęcia wody na Nysie Kłodzkiej. Znajdują się tam jedynie, niewykorzystywane aktualnie, dodatkowe, zapasowe źródła wody.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu bada aktualnie wodę pobraną w Jeziorze Otmuchowskim, Jeziorze Nyskim i w Nysie Kłodzkiej. Ostateczne wyniki będą znane w piątek. Wstępnie stwierdzić można, że niedotlenienie wody spowodowane jest zakwitem sinic.

Starosty Powiatu Brzeskiego
Krystian Ławreniuk