W dniach 8 – 9 wrzenia Łosiów tętnił życiem i przyciągnął na teren tamtejszego Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ludzi z wszystkich zakątków powiatu brzeskiego, a także spoza jego granic. Organizatorami imprezy był OODR w Łosiowie – Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich, Ekologii i Ochrony Środowiska. Współorganizatorem Starostwo Powiatowe w Brzegu. Patronat medialny nad imprezą objęło Radio Opole.

I miejsce w konkursie na najpiękniejsze stoisko zdobyły nalewki, którymi częstowała delegacja niemiecka z Powiatu Kusel

Zainteresowaniem zwiedzających cieszył się Lokalny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich oraz materiały promocyjne Powiatu Brzeskiego

Starostowie łosiowskich dożynek wręczają chleb i sól Burmistrzowi Lewina Brzeskiego Arturowi Kotarze (od lewej: dyrektor OODR Henryk Zamojski, ks. prob. mgr Leszek Włodarczyk)

Laureaci konkursu „Nasze Strachy” reprezentujący Kluby 4H z terenu województwa opolskiego wraz z wicestarostą Ryszardem Jończykiem

Kolacja – starosta Maciej Stefański oraz reprezentant powiatu Kusel Volker Schlegel (po prawej – tłumacz Małgorzata Stanowska)

——————————————————————————————————

Już w sobotę rozpoczęły się Europejskie Targi Inowacji i Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich. Impreza ta poświęcona była, przede wszystkim, odnawialnym źródłom energii. Dzięki wsparciu firmy Viessmann uczestnicy targów mieli okazje uczestniczyć w prezentacjach nowych technologii i innowacyjnych pomysłów oraz zapoznać się z ich zastosowaniem w gospodarstwach.

Zarówno podczas sobotnich targów, jak i niedzielnych dożynek odbył się również szereg konkursów. W konkursie na najoryginalniejszą potrawę z ryb, mięczaków i skorupiaków najwyższe miejsce na podium zajęło Stowarzyszenie Wilijki ze Żłobizny za sandacza w sałacie. Drugie miejsce przypadło w udziale Stowarzyszeniu Przyjaciół Krzyżowic za łososia nadziewanego, a trzecie Pani Urszuli Surzykiewicz za pstrąga w migdałach.

W konkursie na najładniejsze stoisko pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja z Kusel, zaprzyjaźnionego powiatu niemieckiego. Z kolei w konkursie zatytułowanym "Nasze Strachy na Wróble" triumfował klub "Promyczek" TPK Krzyżowice przed klubem "Łosiowiacy" PSP Łosiów i "Ekoludkami" z łosiowskiego gimnazjum.

Jak co roku przyznano też nagrody w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. W tegorocznej edycji udział wzięło 11 reprezentacji z województwa opolskiego. Gospodarstwa mogły startować w jednej z kategorii: „ekologia-środowisko” lub „ekologiczne gospodarstwo towarowe”. Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców oraz wyróżnionych:

Kategoria „ekologia-środowisko”:

I miejsce – Barbara i Witold Stodoła – Bogdańczowice (powiat kluczborski);

II miejsce – Zygmunt Hink – Stare Budkowice (powiat opolski);

III miejsce – Mariusz Zając – Stary Las (powiat nyski).

Kategoria "ekologiczne gospodarstwo towarowe”:

I miejsce – Witold Kosler-Dragan – Równe (powiat głubczycki);

II miejsce – Janusz Zając – Ligota Bialska (powiat prudnicki);

III miejsce – Piotr Dziedzic – Gościejowice (powiat opolski).

Laureaci poszczególnych konkursów odebrali nagrody z rąk wicestarosty Ryszarda Jończyka. W tym samym czasie starosta Maciej Stefański uczestniczył w spotkaniu z delegacją niemiecką, podczas którego omówił zarys współpracy pomiędzy powiatami na przyszły rok oraz plany związane ze zbliżającymi się targami w Kusel.

Łosiów po raz kolejny stanął na wysokości zadania. ODDR, pod kierownictwem dyrektora Henryka Zamojskiego i jego pracowników – Stanisławy Grabskiej – Mędrali, Tomasza Musielaka oraz Renaty Wojas, niezliczoną już ilość razy udowadniał, że potrafi przygotować profesjonalną imprezę. Nie inaczej było w tym przypadku za co organizatorom należą się słowa uznania. Warto nadmienić, że na targach oprócz reprezentacji Starostwa Powiatowego w Brzegu obecny był również wicemarszałek województwa opolskiego Antoni Jastrzembski.

K.Ł./B.J.