Bardzo podniosły i uroczysty charakter miały tegoroczne obchody Dnia Weterana i rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rozpoczęła je o godzinie 16.00 msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, celebrowana przez księży: dziekanów Stanisława Grzechynkę i Bolesława Robaczka, kapelanów Władysława Włodarczyka i Sławomira Fonfarę, proboszcza Marcina Czerepaka oraz Zbigniewa Bąkowskiego. Uczestniczyli w niej m.in. kombatanci, przedstawiciele organizacji społecznych, władze samorządowe Powiatu Brzeskiego, Gminy Skarbimierz i Miasta Brzeg, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta i powiatu.

Po nabożeństwie, podczas którego wspominano tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat i bohaterskich obrońców Polski, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik majora Henryka Sucharskiego, gdzie po przemówieniu Burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego i apelu poległych złożone zostały wiązanki kwiatów.

Kolejna część uroczystości odbyła się na granicy Brzegu i Skarbimierza. Znajdującemu się tam rondu nadano imię generała Stanisława F. Sosabowskiego – twórcy pierwszej w historii Wojska Polskiego jednostki spadochronowej, wielkiego patrioty, bohatera bitwy pod Arnhem. Odsłonięcia tablic dokonali Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit, jedyny żyjący na terenie Opolszczyzny kombatant generała Sosabowskiego kpt. Józef Wojdyła oraz dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów płk Jan Pajestka. Podczas uroczystości obecni byli ponadto: generał brygady Jerzy Wójcik, reżyser filmu „Honor generała” Joanna Pieciukiewicz, Pełnomocnik Marszałka Województwa Opolskiego ds. Kombatantów Janusz Wójcik i Helena Rajczuk – córka spadochroniarza służącego pod rozkazami generała Sosabowskego, która jest inicjatorką nadania rondu imienia bohaterskiego generała spod Arnhem. Wszyscy zgromadzeni na rondzie goście mieli na koniec okazję wysłuchać oryginalnego nagrania hymnu żołnierzy generała Sosabowskiego.

Ostatnia część poniedziałkowych uroczystości miała miejsce w Klubie Wojskowym 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Ksiądz prałat Bolesław Robaczek oraz dr. Jan Majewski odebrali tam z rąk starosty medale „W uznaniu zasług dla Powiatu Brzeskiego”. Wręczonych zostało ponadto piętnaście medali z okazji 70. Rocznicy Bitwy pod Lenino i dwa medale „Krzyż 95 lat Związku Inwalidów Wojennych RP”. Nagrody odebrali również laureaci konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, który odbył się w tym roku w II Liceum Ogólnokształcącym. Odznaczenia i wyróżnienia wręczali, wraz ze starostą, płk Stefan Szelka i Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów Janusz Wójcik.

Uroczystości zamknął patriotyczny program artystyczny wykonany przez uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu, których przygotowali nauczyciele: Grażyna Woźniak, Agnieszka Krzywańska i Beata Kruczek.

Krystian Ławreniuk

foto1:

Mimo złej pogody pod pomnikiem majora Henryka Sucharskiego pojawiło się wielu mieszkańców powiatu. Na zdjęciu Roman Domański – Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Brzegu.

foto2:

Staroście Maciejowi Stefańskiemu i Wójtowi Skarbimierza Andrzejowi Pulitowi towarzyszył jedyny żyjący na terenie Opolszczyzny kombatant generała Sosabowskiego kpt. Józef Wojdyła.

foto3:

Generał brygady Jerzy Wójcik przybliżył uczestnikom uroczystości postać generała Stanisława F. Sosabowskiego – twórcy pierwszej w historii Wojska Polskiego jednostki spadochronowej.

foto4:

Ksiądz prałat Bolesław Robaczek z medalem „W uznaniu zasług dla Powiatu Brzeskiego”. Podobne wyróżnienie otrzymał w poniedziałek również dr Jan Majewski

foto 5:

Uroczysta msza święta z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu.

foto 6:

Poczet Sztandarowy 6 brygady powietrznodesantowej im. generała Stanisława F. Sosabowskiego z Krakowa z rodziną Państwa H. Z. Rajczuk

foto 7:

Pełnomocnik Starosty ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Brygida Jakubowicz wraz z radnym miejskim Brzegu Wojciechem Komarzyńskim.