Wśród bieganiny po supermarketach, z głową zaprzątniętą myślami o karpiu, kutii i prezentach gubimy gdzieś po drodze – najważniejsze – ideę świąt Bożego Narodzenia. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pryska główne przesłanie świąt – dobroć, miłość, pomoc bliźnim. A przecież wystarczy zwolnić, zatrzymać się, pomyśleć – jak to się stało na brzeskim Placu Polonii Amerykańskiej przed kościołem p.w. św. Mikołaja, gdzie Brzeżanie i mieszkańcy okolic miasta przyłączyli się do Wielkiego Świątecznego Kolędowania młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu. Ich na pewno ogarnęła magiczna atmosfera Bożego Narodzenia.

Kolędowanie prowadził Krystian Ławreniuk (pracownik Starostwa Powiatowego w Brzegu).

Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych z Brzegu wzruszyły wszystkich kolędników.

Kolędowała też Orkiestra Dęta sołectwa Żelazna.

Brzeżanom mimo zimna wspólne kolędowanie bardzo się podobało.

Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych obsypali wszystkich gwiezdnym pyłem.

Starosta Maciej Stefański dziękuję Pawłowi Kukizowi za wspólne śpiewanie składając mu oraz wszystkim mieszkańcom Powiatu Brzeskiego świąteczne życzenia.

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 śpiewają z Pawłem Kukizem

Kolędą „Cicha noc” zakończono imprezę. Na zdjęciu chór Grodkovia z Grodkowa oraz młodzież brzeskich szkół ponadgimnazjalnych.

Spontaniczne śpiewanie na chwałę Bożą zorganizowały dwa wydziały Starostwa Powiatowego w Brzegu – Wydział Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej oraz Wydział Promocji. Pomysłodawcą imprezy był starosta Maciej Stefański i naczelnik Wydziału Oświaty Michał Siek, a najzdolniejszym kolędnikiem okazał się dobry znajomy Brzeżan i (rewelacyjny w tej roli) Paweł Kukiz. Kolędników wspierały też dwa chóry: „Grodkovia” i chór św. Maksymiliana, który działa przy kościele p.w. Krzyża Świętego oraz Orkiestra Dęta z grodkowskiego sołectwa Żelazna. O 17.00 w niebo popłynęły najbardziej znane kolędy – „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Bóg się rodzi” i wiele, wiele innych.

Wśród kolędujących nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, m.in. starosty Macieja Stefańskiego, wicestarostów Ryszarda Jończyka, Janusza Gila, radnych Powiatu Brzeskiego oraz brzeskich księży i zakonnic, a także pracowników Starostwa Powiatowego w Brzegu. Młodzież obdarowywała mieszkańców miasta ozdobami choinkowymi oraz mikołajkowymi czapeczkami. Dla zmarzniętych była gorąca herbata i zrobiło się tak miło i nostalgicznie, że mieszkańcy Brzegu kolędowali ponad dwie godziny. A już prawdziwy mały cud zdarzył się na koniec. W czasie odśpiewywanej wspólnie przez wszystkie chóry i mieszkańców kolędy „Cicha noc” spadły pierwsze nieśmiałe, jasne płatki śniegu, więc chyba kolędowanie spodobało się również mieszkańcom nieba. Tak spędzona niedziela to chyba najlepszy pomysł na zażegnanie wszelkich konfliktów i płynne wejście w przedświąteczny radosny czas.
Rzecznik Prasowy Starosty

Brygida Jakubowicz