Człowiek – najlepsza inwestycja

„Wysokie kwalifikacje nauczycieli inwestycją w lepszą przyszłość młodzieży”

Projekt o takim tytule skierowany jest do kadry oświatowej Powiatu Brzeskiego. Wsparciem zostali objęci nauczyciele i nauczycielki oraz pracownicy administracji następujących placówek oświatowych:

– Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu – 9 osób, w tym 6 kobiet i 3 mężczyzn

– Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu – 3 osoby, w tym 1 kobieta i 2 mężczyzn
– Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu – 4 osoby, w tym 3 kobiet i 1 mężczyzna
– Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu – 6 kobiet
– I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu – 5 kobiet
– II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu – 2 osoby, w tym 1 kobieta i 1 mężczyzna
– Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Brzegu – 1 kobieta
– Wydziału Oświaty Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Brzegu –
2 osoby, w tym 1 kobieta i 1 mężczyzna
– Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Grodków – 1 kobieta
– Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie –
4 osoby, w tym 2 kobiety i 2 mężczyzn
– Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grodkowie – 16 osób, w tym 13
kobiet i 3 mężczyzn, którzy podnoszą swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Studia obejmują 33 kierunków m.in. rachunkowość i finanse dla nauczycieli, informatykę, logistykę i spedycję, język niemiecki w biznesie, administrowanie sieciami komputerowymi, arteterapię, geografię, zarządzanie w placówkach oświatowych, matematykę, hotelarstwo, surdopedagogikę, edukację dla bezpieczeństwa, socjoterapię z elementami psychoterapii.
Podstawą decyzji o wyborze grupy docelowej była diagnoza sytuacji i identyfikacja potrzeb w obszarze edukacji w naszym powiecie. Na ich podstawie dyrektorzy szkół i nauczyciele, przedstawiciele Starostwa wskazali jakie kierunki studiów podyplomowych powinny być preferowane przy naborze uczestników projektu. Wzięto pod uwagę konieczność posiadania uprawnień do nauczania drugiego przedmiotu, poszerzania umiejętności i podnoszenia kwalifikacji nauczycieli, uaktualniania wiedzy z nauczanych przedmiotów. Ukończone studia mają przełożyć się na podniesienie poziomu nauczania, a tym samym na poprawę wyników egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe uczniów i uczennic, a także egzaminów maturalnych.
„Jedynie wysoko wykwalifikowana kadra jest w stanie przekazać uczniom i uczennicom wiedzę i umiejętności bez których absolwenci naszych szkół nie dadzą sobie rady na wymagającym rynku pracy” – mówi starosta Maciej Stefański.
„Niezwykle istotne jest również podniesienie kwalifikacji kadr administracyjnych systemu oświaty w Powiecie Brzeskim, co przyczyni sie do wzrostu kompetencji w zakresie zarządzania , a tym samym wpłynie na podniesienie jej jakości” – stwierdza wicestarosta Ryszard Jończyk.
Beneficjenci otrzymali dofinansowanie na całość czesnego za studia ( od 2 100 zł do 5 800 zł w zależności od wybranego kierunku studiów podyplomowych) oraz na zakup podręczników.
Wartość projektu zgodnie z umową to 302 000,00 zł., w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego to kwota 256 700,00 zł.

Zakończenie projektu: 30 czerwca 2012 r.

Mieczysław Niedźwiedź
Naczelnik Wydziału Rozwoju