Nie możemy zatrzymać ani jednego dnia, ale możemy go nie stracić. Dzieje się tak zawsze, jeśli dzień dostarczy nam rodności, pozytywnych wrażeń i doznań, przez co zapamiętamy go na długo. Taki dzień zdarzył się na pewno 29 stycznia 2011 r. w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu i dotyczył gości dyrektora Pawła Kozerskiego uczestniczących w otwarciu unikatowej wystawy (stałej) pt. „Blask lampy naftowej”.

Wydarzenie to ma dla powiatu brzeskiego niebagatelne znaczenie promocyjne i turystyczne. Na pewno wielu Polaków chętnie odwiedzi kolejną, brzeską atrakcję. Unikatowe 200 lamp, pięknie zdobionych i malowanych umieszczono w zamkowej scenerii (nowo wyremontowana sala na parterze z wejściem tuż obok letniej kawiarenki). Projekt zrealizowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Czech – Polska „Podróżowanie w czasie”. Honorowym patronatem imprezy był Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta i Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali Członek Zarządu Województwa Opolskiego Barbara Kamińska, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz córki darczyńcy kolekcji, które powyższą wystawę projektowały i aranżowały. W otwarciu wystawy uczestniczyli: Burmistrz Miasta Brzegu Wojciech Huczyński, Dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Janusz Wójcik, Członkowie Rady Muzeum: dyrektor Panoramy Racławickiej Roman Nowak, Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej Jarosław Gałązka i dr Barbara Duber.

Zdjęcie 1.
Wstęgę przecięli: Członek Zarządu Województwa Opolskiego Barbara Kamińska, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz córki darczyńcy.

Zdjęcie 2.
Wystawę uświetnił występ sopranistki Doroty Baran – Błaszczyk.

Zdjęcie 3.
Lampy naftowe w całej krasie.

Zdjęcie 4.
Wystawę zwiedziło wielu brzeżan.
Rzecznik Prasowy Starosty
                                                                                                                                     Brygida Jakubowicz