Jemielnica – wieś położona we wschodniej części województwa opolskiego, nieopodal Strzelec Opolskich. To właśnie z tej miejscowości, znanej z działającego do 1810 roku klasztoru cysterskiego, wyruszyło trzech rowerzystów ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Jemielnica, którzy od 3 do 11 czerwca podróżują po województwie promując walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne swojej miejscowości.

W miniony piątek cykliści przybyli z wizytą do Starostwa Powiatowego w Brzegu. Ubrani w cysterskie habity, przedstawili prezentację zatytułowaną „Cysterskie co nieco na rowerze”. Dotyczyła ona zabytków świeckich i sakralnych, atrakcji turystycznych (m.in. stawów oraz bardzo dużej sieci ścieżek rowerowych) znanych mieszkańców Jemielnicy i jej historii. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Sekretarz Powiatu Brzeskiego Krzysztof Konik, Kierownik Biura Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Brzegu Beata Zatoń – Kowalczyk, dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury Jacek Ochmański, naczelnik i pracownicy Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu, przedstawiciele PTTK, stowarzyszenia „Na przełaj”, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej SP Michał Siek, pracownik Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Brzegu Małgorzata Jabłońska.

Z Brzegu rowerzyści udali się do Namysłowa. We wtorek zakończą swój rajd w Opolu, gdzie będą gośćmi Marszałka Opolszczyzny.

K.Ł.