W ubiegłym tygodniu odbyły się w Brzegu uroczystości z okazji 70-lecia istnienia 1. Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki. Rozpoczęła je w czwartek (31 lipca) msza święta w intencji saperów, która odprawiona została w kościele pw. Św. Mikołaja.

{mosimage}

 

Dzień później (1 sierpnia) na Placu Polonii Amerykańskiej miała miejsce uroczysta zbiórka pododdziałów pułku połączona z defiladą sprzętu inżynieryjnego. Na rocznicowe uroczystości przybyli przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, byli dowódcy jednostki, kombatanci, władze wojewódzkie i przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu. Był czas na wręczanie medali i wyróżnień, a wszystko odbywało się przy akompaniamencie orkiestry wojskowej.

„Bardzo cenimy sobie to, że na naszych brzeskich saperów zawsze można liczyć – powiedział obecny podczas uroczystości Wicestarosta Powiatu Brzeskiego – Janusz Gil. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego współpracuje z pułkiem i niejednokrotnie korzystało z jego pomocy. Żołnierze pomagają nam również przy organizowaniu wielu uroczystości. Jesteśmy wdzięczni za dotychczasową współpracę. W przyszłości z pewnością będzie ona równie owocna”.

Z Placu Polonii Amerykańskiej wyruszono na strzelnicę garnizonową znajdującą się w kompleksie Pawłów, gdzie odbyły się zawody strzeleckie. Sobotnie popołudnie żołnierze i zaproszeni goście spędzili zaś w przykoszarowym ośrodku szkolenia „Floryda”, na wojskowej biesiadzie.

W niedzielę (3 sierpnia) odbyła się ostatnia część uroczystości, czyli piknik militarny. Mimo bardzo złej pogody na Plac Polonii Amerykańskiej przybyło wielu mieszkańców powiatu. Organizatorzy przygotowali dla nich pokaz sprzętu wojskowego oraz talerz tradycyjnej, wojskowej grochówki. Główną atrakcją niedzielnej imprezy były występy Orkiestry Reprezentacyjnej z Wrocławia oraz innych zespołów artystycznych.

Formowanie 1 Inżynieryjnej Brygady Saperów rozpoczęto 1 kwietnia 1944 r. w miejscowości Lebiedino, koło Sum, na terenie byłego ZSRR. Prawdziwy chrzest bojowy żołnierze brygady przeszli 2 sierpnia 1944 r. Brygada przystąpiła w rejonie m. Puławy do wykonywania swojego pierwszego zadania bojowego w bezpośrednim kontakcie z nieprzyjacielem zabezpieczając forsowanie rzeki Wisły przez 1 i 2 Dywizję Piechoty. W styczniu 1946 roku brygada przegrupowała się do Brzegu. Od tamtej pory jest stale związana z tym miastem.

Krystian Ławreniuk

 

Wydrukuj stronę