Od 1 stycznia 2012 r. działa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Grodkowie Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ŚWIT, które powstało z inicjatywy nauczycieli, wychowawców i rodziców naszych uczniów. Nadrzędnym celem jego działalności jest niesienie wszechstronnej pomocy osobom niepełnosprawnym we wszystkich dziedzinach życia oraz inicjowanie działań zmierzających do zapewnienia ich godnego i bezpiecznego funkcjonowania.

Cele Stowarzyszenia realizujemy m. in. poprzez zadania publiczne wspierane i dofinansowane przez Zarząd Powiatu w Brzegu.

Pierwsze zadanie z zakresu: Działalność na rzecz osób niepełnosprawnychdofinansowane przez Zarząd Powiatu Brzeg w kwocie 2000 zł. zostało zrealizowane 15 maja 2012 r. Była to wycieczka do Krasiejowa dla 35 naszych uczniów i ich rodziców.

Drugie zadanie: Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym integracja i reintegracja społeczna w przypadku zagrożenia wykluczeniem społecznym zostało zrealizowane

6 czerwca 2012r. Zadanie to również zostało dofinansowane przez Zarząd Powiatu Brzeskiego. Patronatem objął to wydarzenie wicestarosta Ryszard Jończyk, a spotkanie przebiegało pod hasłem Baw się razem z nami.

Była to impreza integracyjna w formie pikniku z okazji Dnia Dziecka, która stała się doskonałą okazją do radosnej zabawy dzieci i młodzieży całego środowiska lokalnego. Razem z nami bawili się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Gnojnej, Publicznego Gimnazjum nr 1 w Grodkowie, Zespołu Szkół Rolniczych przy CKP w Grodkowie, Liceum Ogólnokształcącego w Grodkowie i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie.

Mieliśmy również przyjemność gościć w tym dniu przedstawicieli władz Starostwa Powiatu Brzeskiego i władz lokalnych oraz licznych przyjaciół i sponsorów, m.in.: Wicestarostę Powiatu Brzeskiego – Ryszarda Jończyka, Naczelnika Wydziału Oświaty starostwa Powiatowego w Brzegu – Michała Sieka i zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Grodków – Waldemara Wójcickiego.

Uczestników imprezy powitała dyrektor ośrodka, Elżbieta Galus, a w imieniu Zarządu Stowarzyszenia ŚWIT, głos zabrała jego przewodnicząca Maria Ziółkowska, wicedyrektor placówki, która podziękowała wszystkim naszym przyjaciołom za okazane serce i wspieranie placówki w jej działalności na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży.

Uchwałą Zarządu i jej członków tytuł honorowego członka Stowarzyszenia został nadany wicestaroście Powiatu Brzeskiego Ryszardowi Jończykowi, któremu podziękowano za osobiste wsparcie, ofiarną pomoc i życzliwość.

Przy tej sposobności podziękowano również przybyłym sponsorom oraz wszystkim, którzy nam pomagają, wręczono także upominki wykonane przez naszych wychowanków.

Przy tak licznym audytorium, uczniom zasadniczej Szkoły Zawodowej, wręczone zostały uroczyście dyplomy ukończenia dodatkowych kursów kwalifikacyjnych w ramach realizacji programu unijnego Profesjonalni w zawodzie.

Po tych doniosłych i wzruszających chwilach zespół gospodarzy „Razem”, piosenką Baw się razem z nami, zachęcił wszystkich do wspólnej, radosnej zabawy. Na uczestników czekały liczne niespodzianki i słodkie łakocie: przepyszne wypieki naszych uczennic ze Szkoły Zawodowej, lody i cukrowa wata. Była też smakowita grochówka i orzeźwiające napoje. Pod kolorowymi namiotami kryły się inne niespodzianki, do których zapraszane były dzieci. Tutaj można było m.in. otrzymać upominek dla siebie lub zabawić się kolorami – ART – DEKORE, czy pomalować pięknie buzię. Wielkim powodzeniem cieszył się nasz czworonogi gość – Goldii, pies przygotowany do udziału w zajęciach z kynoterapii. Uczniowie z niedowierzaniem przyglądali się jego popisom.

Oprócz występów zespołu „Razem”, mieliśmy przyjemność posłuchania kilku piosenek

w wykonaniu zaprzyjaźnionego z nami zespołu „VICTIS” z Domu Kultury. W ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom wystąpili również nauczyciele we wspaniałej inscenizacji wiersza Juliana Tuwima Lokomotywa. Zdumienie i podziw wywołała inscenizacja wiersza Pociąg w języku niemieckim przez uczniów klas I-III. Dużo śmiechu wywołał także występ laureatów festiwalu grup wychowawczych Mam talent, którzy sparodiowali piosenkę Ko,ko, EURO spoko.

Podczas imprezy odbył się też praktyczny pokaz i nauka udzielania pierwszej pomocy. Najwięcej emocji wzbudził jednak I Festiwal Piosenki Wakacyjnej, który z pewnością będzie kontynuowany w następnych latach. W dwóch kategoriach przyznano po dwa pierwsze miejsca. Laureatami I Festiwalu Piosenki Wakacyjnej zostali: w kategorii młodsze zespoły: Publiczna Szkoła Podstawowa w Gnojnej i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Grodkowie; w kategorii starsze zespoły: Warsztaty Terapii Zajęciowej i Zespół Szkół Rolniczych przy Centrum Kształcenia Praktycznego.

Przy tej sposobności Zarząd Stowarzyszenia pragnie podziękować wszystkim przyjaciołom, sponsorom i Zarządowi Powiatu Brzeskiego za okazane serce i zainteresowanie naszymi sprawami, wsparcie rzeczowe i finansowe, które traktujemy jako wyraz dobroci i chęci niesienia pomocy potrzebującym.

Dzięki Państwa pomocy mogliśmy się w tym dniu spotkać i dać tak wiele radości naszym dzieciom. „Czasem wdzięczność jest trudno ubrać w słowa, wtedy proste dziękujemy – zawiera wszystko co chcemy wyrazić”

Zarząd i członkowie Stowarzyszenia

Przyjaciół Szkoły „Świt”