W dniu 29 lipca br. na terenie Powiatu Brzeskiego odbywały się uroczyste obchody święta 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki.  Obchody rozpoczęło uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających tragiczną śmierć dwóch brzeskich saperów – podporucznika Wiesława Kucińskiego oraz sierżanta Szymona Sitarczuka, którzy stracili swoje życie wykonując obowiązki służbowe poza granicami naszego kraju. Odsłonięciu tablic towarzyszyli najbliżsi członkowie rodzin poległych żołnierzy, dowództwo jednostki, żołnierze i pracownicy cywilni pułku, a także zaproszeni goście, którzy w tym uroczystym dniu zebrali się pod pomnikiem Poległych Saperów znajdującym się na terenie 1. BPS.

Następnie odprawiona została w kościele p.w. św. Mikołaja w Brzegu uroczysta msza św. w intencji żołnierzy i pracowników pułku.

Dalsza część uroczystości odbywała się na Placu Polonii Amerykańskiej w Brzegu. Dowódca uroczystości, podpułkownik Filip Kłobukowski złożył Dowódcy 1. BPS pułkownikowi Markowi Golanowi meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystych obchodów święta pułku. Po przywitaniu się ze sztandarem jednostki i dokonaniu przeglądu pododdziałów dowódca pułku przywitał licznie przybyłych na uroczystość zaproszonych gości. Był czas na wręczanie medali, wyróżnień i awansów na wyższe stopnie, a wszystko to odbywało się przy akompaniamencie orkiestry wojskowej.

W swoim przemówieniu Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański podkreślił jak wielkie znaczenie ma dla mieszkańców powiatu brzeskiego 1. Brzeski Pułk Saperów „Powiat brzeski zawsze mógł liczyć na saperów – podkreślał. Wystarczy przypomnieć sobie powodzie z 1997 i 2010 roku, a także setki innych wydarzeń, w których brzescy żołnierze działali na rzecz naszego społeczeństwa. W tych wszystkich trudnych chwilach byliście blisko nas i zawsze podawaliście nam pomocną dłoń, za co w imieniu mieszkańców powiatu serdecznie wam dziękuję”. W podziękowaniu za codzienny trud  starosta ufundował i przekazał dla 1. BPS trzy szable oficerskie stanowiące symbol potęgi i siły, a przede wszystkim polskości w myśl zawołania – „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Małgorzata Stanowska