TAM JESTEŚMY ZNANI I LUBIANI

Co roku wszyscy mieszkańcy powiatu Kusel z Niemiec z niecierpliwością oczekują Europejskich Targów Chłopskich. Targi te odbywają się co dwa lata w innej miejscowości powiatu, tym razem miały miejsce z Breitenbach. Powiat Brzeski reprezentowali tam tradycyjnie członkinie Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowic, pracownicy Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ze Stanisławą Grabską – Mędralą, przedstawiciele Rady Powiatu Brzeskiego: Członek Zarządu Powiatu Jerzy Wrębiak oraz radni: dr Janusz Suzanowicz i Sylwester Łuszczyna, a także pracownicy Starostwa Powiatowego w Brzegu: Zastępca Naczelnika Wydziału Promocji i Inicjatyw Gospodarczych Brygida Jakubowicz i inspektor tego wydziału Małgorzata Stanowska – pełniąca na targach rolę tłumacza oraz Józef Głowacki.

KIEDY SĄSIAD STAJE SIĘ WROGIEM

Prezydent RP Ignacy Mościcki 17 września 1939 roku tak rozpoczął orędzie do Narodu Polskiego: „Obywatele! Gdy armia nasza z bezprzykładnym męstwem zmaga się z przemocą wroga od pierwszego dnia wojny aż po dzień dzisiejszy, wstrzymując napór ogromnej przewagi całości bezmała niemieckich sił zbrojnych, nasz sąsiad wschodni najechał nasze ziemie, gwałcąc obowiązujące umowy i odwieczne zasady moralności”.